Rustykalny czy retro – czas by obalić aranżacyjne mity!

W wielu publikacjach dotyczących systemów oświetleniowych, pojawia się sugestia jakoby styl rustykalny był równoznaczny dla stylu retro. Zależność ta dotyczyć ma w głównej mierze lamp, które mają praktycznie niczym nie różnić się od siebie. Celem poniższego wpisu jest ponowne i tym razem bardziej rzetelne nakreślenie, czym tak naprawdę są obydwa style i czym się od siebie różnią.

Lampa w kolorze stali lub drewna

W stylu retro kładzie się szczególny nacisk na drewno. Wykonane zgodnie z tymi założeniami lampy składają się w znacznej mierze właśnie z tego tworzywa. Owszem, pojawiają się tu bardzo często elementy wykonane ze stali lub – co oczywiste – szkła, ale należą one do mniejszości. Lampy rustykalne są pod tym względem zgoła inne. Co prawda również i w ich przypadku pojawia się sporo drewna, ale jest ono „wzbogacone” przez bardzo zróżnicowane i nieraz zaskakujące materiały. Nie wszyscy np. wiedzą, iż niektóre lampy zaprojektowane zgodnie z wymogami stylu rustykalnego, mogą składać się z np. betonu lub sznura. Co więcej, mogą one mieć też bardziej minimalistyczny charakter.

Wszechstronność aranżacji i koloru

Zdecydowana większość lamp retro jest projektowana dość swobodnie. Mogą być one utrzymane w praktycznie dowolnej (również bogato zdobionej) kolorystyce, dzięki czemu tworzą one wraz z resztą aranżacji dość specyficzny, choć naturalnie udany duet. W przypadku lamp rustykalnych jest już nieco inaczej. Zdecydowana większość z nich utrzymana jest w dość ciemnej kolorystyce, która – w dużym uproszczeniu – nawiązuje do motywów wiejskich. Co ciekawe, lampy rustykalne (zobacz) wyróżniają się dość minimalistycznym przekazem, dzięki czemu staną się one ważnym elementem domowej dekoracji. W razie potrzeby mogą one być łączone z innymi stylami aranżacyjnymi. Mowa tu zwłaszcza o cieszącym się rosnącą popularnością stylu postindustrialnym, czy też – jak mówią inni – loftowym.

Dodatki – istotna różnica między stylami

Lampy retro aż kipią od różnego rodzaju dodatków. Nic w tym dziwnego, aczkolwiek są one zwykle umieszczone wewnątrz bryły lampy, by stworzyć wraz z nią niepowtarzalne połączenie aranżacyjne. W przypadku lamp rustykalnych jest już nieco inaczej. Nie są to modele przesadnie zdobione, ale za to mają swój głęboki, być może nawet surowy wymiar. Mimo to są one piękne, choć – jak twierdzą specjaliści – na swój własny sposób.

Podsumowując, lampa rustykalna w swym klasycznym ujęciu to zupełnie coś innego, niż jej odpowiednik, który został zaprojektowany w stylu retro. Różnicę widać już w trakcie pierwszych obserwacji w/w modeli.

Może Ci się również spodoba