Panele czy podłogi drewniane – wady i zalety

Urządzając nowy dom albo remontując stary wiele osób zadaje sobie między innymi pytanie o to, czy na podłogach lepiej położyć panele, czy bardziej zainwestować w podłogi wykonane z drewna. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zarówno podłogi drewniane, jak i panele mają swoich zwolenników, a wybierając powinno się kierować wieloma czynnikami, jak: cena, jakość, wygląd i wytrzymałość.

Panele podłogowe – płyta HDF

Panele podłogowe to w tym momencie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w polskich domach. Kuszą przede wszystkim atrakcyjną ceną, a także łatwością montażu, która powoduje, że podłogę z paneli może położyć praktycznie każdy, nawet jeżeli nie dysponuje odpowiednim doświadczeniem. Trwałość paneli wykonanych z takiego materiału jak płyta HDF jest zależna od ich jakości, na co wpływa między innymi rodzaj zastosowanego laminatu. W przypadku konieczności wymiany jest to jednak o wiele tańsze niż w przypadku podłóg drewnianych.

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane to rozwiązanie, które wymaga zdecydowanie większych środków niż podłoga z paneli. Przy odpowiedniej konserwacji ich jakość jest jednak bardzo wysoka, a wytrzymałość i możliwości naprawy powodują, że mogą służyć i dobrze wyglądać przez długie lata. Położenie podłogi drewnianej wymaga większej wiedzy, dlatego zajmują się tym głównie doświadczeni specjaliści, którzy potrafią zrobić to dobrze.

Może Ci się również spodoba