Lampy retro – jak urządzić salon w starym stylu?

Salon w starym stylu to marzenie wiele osób. Pokój dzienny udekorowany w duchu retro to idealny pomysł dla wielbicieli antyków, ale nie tylko – aranżacja wnętrza retro opiera się bowiem na wysublimowanym połączeniu przeszłości z nowoczesnością.

Salon w stylu retro – jakie meble wybrać?

Najlepszym pomysłem na umeblowanie salonu wzorowanego na pomieszczeniach sprzed lat jest użycie starszych, oryginalnych mebli. Antyki świetnie prezentują się w salonie, dodając mu uroku i stanowiąc bardzo wyraźny, a czasami główny element dekoracji. Antyk to mebel, który niemal od razu rzuca się w oczy – dbałość o detale, precyzja wykończenia i urok starego drewna to coś obok czego nie można przejść obojętnie. Dobrze jest jeżeli w salonie znajdzie się chociaż jeden starszy mebel. Może to być na przykład zabytkowy stojący zegar czy przeszklony regał na książki.

Przy doborze mebli do salonu retro trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że antyki są stosunkowo drogie. Zakup prawdziwych mebli sprzed kilku dekad może w znacznym stopniu wpłynąć na wzrost kosztów całej aranżacji. Dodatkowym problemem może okazać się również dobór mebli, które stworzyłyby spójną i pasującą do siebie całość – leciwe meble to bardzo często pojedyncze egzemplarze, wymagające odpowiedniego i bardzo skrupulatnego skompletowania.

Jeżeli niemożliwym jest wyposażenie salonu w oryginalne, stare meble, warto pomyśleć o zakupie mebli stylizowanych na antyczne. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne, a uzyskany efekt może być równie imponujący jak przy użyciu prawdziwych antyków.

Należy pamiętać o tym, że salon w stylu retro to pomieszczenie nielubiące prostoty. Pokój dzienny w starym stylu to wnętrze, które kocha przepych, takie same powinny być więc meble, które je ozdobią.

Lampy retro – jak stylowo oświetlić salon?

Salon retro to także odpowiednio dobrane oświetlenie. We wnętrzach tego typu nie można pozwolić sobie na przypadek i nieprzemyślane decyzje.

Główną zasadą przy wyborze oświetlenia do pokoju dziennego jest to, że lampy retro (tu) powinny przyciągać uwagę. Do salonu o sporych rozmiarach najlepiej będzie zakupić lampę wiszącą, która zamiast tradycyjnych żarówek będzie wyposażona w żarówki w kształcie świec. Chcąc uniknąć efektu nadmiernego przeładowania warto zdecydować się na lampę całkowicie wykonaną z metalu, przypominającą lampy z surowych klasztornych lub kościelnych wnętrz.

W salonie, oprócz lampy wiszącej, powinna znaleźć się także lampa stojąca. Stojąca lampa retro doda pomieszczeniu klasy i okaże się niezastąpiona podczas relaksu i wypoczynku.

Może Ci się również spodoba