Jakie lampy podłogowe najładniej uzupełnią Twój pokój?

Lampy podłogowe nadają się do niemal każdego pokoju w mieszkaniu. Nadadzą wyjątkowy charakter zarówno sypialni, salonowi, jak i gabinetowi. Nie służą one wyłącznie do oświetlenia pokoju. Ludzie kupują je z powodów czysto dekoracyjnych. Lampa taka może doświetlić miejsce, gdzie brakuje wystarczającej ilości światła. Świetnie sprawdza się do czytania czy pracy biurowej. Które z lamp podłogowych nigdy nie wychodzą z mody, a przy okazji są praktyczne?

Najważniejsze cechy lamp podłogowych

Przy planowaniu oświetlenia w domu trzeba pamiętać o tym, że lampy podłogowe są tylko dodatkiem, a nie głównym źródłem światła. Domownik musi ustalić czy taki dodatek jest mu w ogóle potrzebny. Jeżeli zależy mu przede wszystkim na wyglądzie – musi zastanowić się czy wygląd lampy pokryje się z resztą pokoju. Wiele zależy od konkretnego kształtu i formy lampy. Niektóre mogą wydać się zbyt owalne lub wysokie.

Lampa najczęściej sprawdza się w przypadku większych pomieszczeń. Warto ją odpowiednio wyeksponować względem otoczenia. Najlepiej w rogu pokoju, przy meblach czy kinie domowym. Będzie ona wtedy najbardziej praktyczna, stale pod ręką domownika.

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu?

W przypadku zakupów warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii:

  • cenę
  • znaną markę
  • kolorystykę i styl
  • rodzaj żarówek i ich moc
  • funkcję ściemniania i ruchomego ramienia

Warto kupić lampę, która jest warta swojej ceny. Wiele lamp wykonanych z tanich materiałów ma zawyżoną cenę ze względu na swój egzotyczny wygląd. Kupujący nie powinien dać się nabrać. Wiele o lampie podłogowej mówi ich znany producent. Odpowiednia marka to gwarancja zarówno długiego użytkowania, funkcjonalności, jak i stylowego wyglądu.

Lampy podłogowe najlepiej sprawdzają się, kiedy są odpowiednio dopasowane do reszty pokoju. W przypadku stonowanych barw ściany nie warto inwestować w kolorowe abażury i fantazyjne wzorki. Lepiej zainwestować w lampę w starym stylu, która doda dodatkowej klasy meblom czy obrazom na ścianach. Jeżeli jednak mamy do czynienia z bardziej nowoczesnym domem, kolorowymi ścianami i meblami to warto trochę zaszaleć. Świetnie z resztą może uzupełnić się niebieski lub czerwony klosz o nietypowym kształcie.

Lampa ma jednak przede wszystkim świecić i ułatwiać życie, a najlepiej robi to z funkcją ściemniania. Pozwala ona dostosować światło do tego co dzieje się za oknem. Przy jaśniejszych nocach można je odrobinę zmniejszyć. W przypadku używania lampy do czytania czy pracy ważna będzie odpowiednia moc żarówki, dzięki której nie będzie psuł się wzrok. Życie ułatwi też ruchome ramię, dzięki czemu domownik jeszcze lepiej będzie zarządzał światłem w otoczeniu.

Może Ci się również spodoba