Jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla dzieci?

Dziecko używa światła częściej niż się może wydawać. Przydaje się nie tylko podczas zabawy, ale też w czasie odrabiania zadań. Wiele dzieci potrzebuje także oświetlenia w nocy, z uwagi na to, że boi się ciemności. Jak wybrać lampę, która będzie się nadawała do wszystkich czynności jednocześnie? 

Dobór lampy w zależności od miejsca 

oświetlenie dla dzieci

Lampy do pokoju dziecka znajdują się zazwyczaj w dwóch miejscach: przy biurku oraz w pobliżu łóżka. Obydwie powinny mieć inną moc żarówek. Odpowiednie oświetlenie dla dzieci w przypadku odrabiania zadań powinno być dostosowane do warunków za oknem. Przydatna jest w takim momencie regulacja stopnia nasilenia światła. Dziecko będzie mogło samo rozjaśniać sobie biurko wieczorem, a w trakcie dnia przyda mu się tylko nieznaczne światło. 

Regulowane nie musi być oświetlenie dla dzieci w okolicy łóżka. Używane jest ono zazwyczaj późnym wieczorem, kiedy na dworze jest zupełnie ciemno. Ważna jest tutaj jedynie odpowiednia moc żarówki. Nie należy jednak przesadzać, bo dziecko nie będzie umiało zasnąć. 

Kiedy lampa dla dziecka jest bezpieczna?

Lampa dziecięca nie może powodować w żaden sposób zagrożenia. Najlepiej, gdy posiada odpowiedni klosz, dzięki czemu dziecko nie poparzy się żarówką. Bezpieczeństwo można powiększyć na różne sposoby:

  • stosując oświetlenie LED, które mają mniejszą temperaturę nagrzewania
  • zbliżając oświetlenie do naturalnego, przez co nie szkodzi ono oczom dziecka
  • zabezpieczając gniazdka, do których podłączona jest lampa 

Lampy do pokoju dziecka powinny też ładnie wyglądać i pasować do reszty pokoju. Najlepiej, gdy posiadają przyjazną dla oczu barwę. Lampa dziecięca powinna mieć temperaturę barwową na poziomie 2000 – 4000 kelwinów. 

Może Ci się również spodoba