Funkcjonalna lampa sufitowa

Centralnym punktem dużego pokoju nie jest, jak wielu uważa, telewizor. Mało tego, nie jest niż żaden mebel. Epicentrum pomieszczenia jest oświetlenie sufitowe, które decyduje o charakterze wnętrza – czy ma być żywe, energetyczne czy też spokojne, zaciszne. Jak jednak wybrać odpowiednie lampy wiszące, aby spełniały swoją funkcję użytkową? Warto odwiedzić stronę: https://bihome.pl/Lampy-wiszace

Funkcja oświetlenia

Zastanówmy się przede wszystkim jaką rolę będzie pełnić lampa wisząca. Jeśli będzie jedynym źródłem światła, pierwotnym kryterium będzie jej funkcjonalność. Jeśli zamierzamy zdynamizować pomieszczenie wieloma źródłami oświetlenia, możemy skupić się bardziej na jej dekoracyjnym aspekcie.

Wymiary, wymiary, wymiary

Trzykrotnie powinniśmy zwrócić uwagę na wskazania miarki. Po pierwsze, w zakresie wielkości pomieszczenia. Oczywistym jest, iż okazały żyrandol nie sprawdzi się w małym pokoju – całkowicie zdominuje przestrzeń i stworzy bardzo zły odbiór pomieszczenia. Po drugie, wysokość pomieszczenia – standardem jest umieszczenia głównego źródła światła na wysokości 1,90 – 2,20 metra od podłogi. Ten wymiar dyktuje nam pewien katalog źródeł światła, z którego możemy wybierać lampy do konkretnego pomieszczenia. Trzeci wymiar odnosi się do przestrzeni pod lampą. Jeśli służyć ma ona jako oświetlenie np. stołu,może być na wysokości 1,50 – 1, 70 metra, jednak z założeniem, iż nie będzie to nazbyt jasne oświetlenie lub nie będzie wykorzystywane nieprzerwanie. Służyć ma jedynie przy przesiadywaniu na krzesłach, gdy człowiek ma głowę znacznie niżej niż w pozycji stojącej. Pamiętajmy, iż ludzki organizm źle odbiera źródła światła na wysokości wzroku!