Czy metalowe łóżko jest bezpieczne?

Wiele z nas spało zarówno na drewnianych, jak i metalowych łóżkowych ramach. Czy metalowe ramy łóżek są bezpieczne? Przyjrzyjmy się faktom.

Przyjrzyjmy się faktom

Większość z nas przyjmuje za pewnik, że metalowe łóżko, jak każdy inny mebel, jest całkowicie bezpieczne, pod warunkiem, że są prawidłowo zbudowane. Ale wiele z tych artykułów twierdzi, że metalowe ramy łóżek są w rzeczywistości bardzo niebezpieczne, ponieważ zwiększają ekspozycję użytkownika na pola elektromagnetyczne. Według tych źródeł, ekspozycja na pola elektromagnetyczne może powodować szereg nieprzyjemnych objawów, od bólów głowy i koszmarów sennych po bezsenność i depresję.

metalowe łóżko

Podstawa tych roszczeń jest niejasna. Podczas gdy większość stron internetowych odnoszą się do „naukowców” i „ekspertów opieki zdrowotnej,” roszczenia są również całkowicie pozbawione podstaw naukowych. Podczas gdy wielu z nich lubi rzucać wokół terminów takich jak „pola elektromagnetyczne”, autorzy nie wydają się rozumieć, co te słowa faktycznie oznaczają.

Wszyscy jesteśmy stale narażeni na działanie promieniowania elektromagnetycznego. Nawet bez urządzeń elektronicznych, wciąż jesteśmy narażeni na promieniowanie tła, które pochodzi z wielu źródeł. Każda pojedyncza naładowana cząstka wytwarza pole elektryczne. Jeśli się porusza, wytwarza również pole magnetyczne. Oczywiście nie są one z natury dla nas szkodliwe.

Najwyraźniej chodzi o to, że metal przewodzi elektryczność, a zatem metalowe łóżko jest w zasadzie wielką anteną, która pochłania promieniowanie elektromagnetyczne i przekazuje je użytkownikowi. Niektóre artykuły twierdzą również, że metalowe ramy łóżek zakłócają własne pole magnetyczne Ziemi, a to w jakiś sposób powoduje zakłócenia w cyklach snu i wzorcach snu ludzi.

Czy metalowe ramy łóżek są bezpieczne?

Metalowe ramy łóżek nie są ani bardziej bezpieczne, ani bardziej niebezpieczne niż jakikolwiek inny rodzaj ramy łóżka. Oczywiście, jeśli metalowe łóżko jest źle skonstruowane, może się przewrócić i zranić użytkownika. Ale to jest prawdziwe dla każdej innej ramy łóżka; to nie jest unikalne dla metalowych ram. Twierdzenia o polach elektromagnetycznych i zagrożeniach związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym są całkowicie bezpodstawne.

W rzeczywistości, to nie zaskoczy cię, aby dowiedzieć się, że wiele artykułów twierdzących, że metalowe ramy łóżek są niebezpieczne pochodzą z witryn, które wyłącznie sprzedają drewniane lub bambusowe ramy łóżek. Reszta pochodzi głównie z witryn promujących medycynę alternatywną i różne formy pseudonauki.

Co z promieniowaniem?

Promieniowanie elektromagnetyczne brzmi przerażająco, ponieważ zawiera słowo „promieniowanie”. Ale gdyby promieniowanie elektromagnetyczne było z natury szkodliwe, włączenie światła byłoby niebezpieczne. Promieniowanie elektromagnetyczne obejmuje mikrofale, fale radiowe, światło widzialne, sygnały Wi-Fi i, tak, promieniowanie, które sprawia, że paliwo jądrowe jest niebezpieczne w pobliżu. Niektóre rodzaje promieniowania elektromagnetycznego są zdecydowanie szkodliwe dla ludzi, ale zdecydowana większość z nich nie jest.

Może Ci się również spodoba